Digitalni arhiv

Nada Filipović

1.-Nada-Filipovic-slika-uz-tekst-1

Rođena 1981. u Šapcu, profesorka engleskog jezika i pedagoška savetnica, boravila je na Fulbrajtovom programu (Fulbright Teaching Excellence and Achievement) na Kent Stejt Univerzitetu 2022. godine, gde je proučavala medijsku pismenost.

„Amerika me je zanimala od tinejdžerskih dana, slušala sam rokenrol i obožavala američku književnost. To je jedan od razloga što sam postala nastavnica engleskog. Nakon učestvovanja u sjajnom projektu koji je organizovala američka ambasada US in Focus, prijavila sam se za Fulbrajt stipendiju koja je bila namenjena usavršavanju nastavnika. Kada sam dobila mejl da sam izabrana bila sam oduševljena.

U Ohajo sam otišla krajem januara 2022. na šestonedeljni boravak na Kent Stejt. Pandemija korona virusa je još trajala i zima je bila najhladnija u poslednjih deset godina. Uprkos tome moj vreme u SAD je bilo nezaboravan.

Cilj mog boravka podrazumevao je profesionalno usavršavanje i učenje o medijskoj pismenosti, inovacijama u nastavi, upotrebi digitalnih alata, upoznavanje sa američkim sistemom douniverzitetskog obrazovanja (K-12) ali i upoznavanje američke kulture. Predavanja su se održavala na Kent Stejtu i to je bilo fantastično iskustvo, jer sama organizacija kampusa, način rada bio je potpuno drugačiji od onoga što sam iskusila u svom univerzitetskom obrazovanju. Pored sjajnih predavanja, posebno bih istakla divnu razmenu iskustava i ideja sa kolegama – u našoj grupi bilo je 18 nastavnika iz Centralne i Istočne Evrope. Jednom sedmično smo odlazili u školu gde smo sa mentorom istraživali načine rada i imali priliku da budemo u ulozi nastavnika američkim đacima. Imala sam sreću da idem u najbolju privatnu gimnaziju u Ohaju, Western Reserve Academy. Škola je delovala kao ostvarenje snova, od opremljenosti do izbora predmeta i odličnog nastavnog kadra.

Pored stručnog usavršavanja koje je dragoceno u mojoj karijeri, ovaj program su podržali Amerikanci koji se zalažu za širenje raznolikosti i multikulturalnosti te su oni bili naši friendship families i potrudili se da nas ugoste, pokažu razna mesta od čuvenog Rock’n’Roll Hall of Fame u Klivlendu, do muzeja, galerija, restorana, šetačkih staza. Naš boravak je bio oplemenjen umetnošću ali i rekreacijom. Poseta snegom prekrivenom nacionalnom parku Kajahoga bila je poseban doživljaj za sve učesnike. A hladne zimske večeri smo više puta proveli probajući specijalitete raznih kuhinja – svi smo se potrudili da našim domaćinima pripremimo nešto tipično za naše zemlje.

Danas mogu da kažem da je Fulbrajtova stipendija nešto najbolje i najvrednije u mojoj dvadesetogodišnjoj karijeri. Stekla sam mnoga znanja, upoznala divne ljudi od kojih su neki postali moji prijatelji sa kojima sam nastavila da se družim. I da tek sada savršeno razumem ko su trailblazers u našem društvu, a to su sigurno Fulbrajtovci.“