Digitalni arhiv

Milan Matijević

1.-Milan-Matijevic-fotografija-uz-tekst-qwf139995hmxsf0tiomcepefcxc2l81acbsbfk8gdk

Rođen 1970. u Kragujevcu, redovni profesor na Fakultetu inženjerskih nauka Univerziteta u Kragujevcu, boravio je na Masačusetskom institutu tehnologije (MIT) Fulbrajtovom programu između 2010-2011. godine, radeći istraživanje na temu: “Suppression of torsional oscillations in high performance servo drives”.

“Moja porodica — supruga, naša trogodišnja kćerka i ja — proveli smo jedanaest nezaboravnih meseci na kampusu Massachusetts Institute of Technology (MIT), u Cambridge, MA, u izuzetno profesionalnom i socijalno podsticajnom međunarodnom okruženju. Obilje socijalnih interakcija, kulturnih i društvenih događaja, kao i aktivnosti Fulbright organizacije u Bostonu, stvarali su prijatan, podučavajući, i stimulativan ambijent. Verujem da je ta godina bila od izuzetne važnosti za razvoj naše kćerke, kao i za nas sve pojedinačno.

Tokom mog boravka, prof. dr Vladimir Stojanović, moj domaćin na MIT-u, usmerio je moje angažovanje ka širem akademskom i profesionalnom okviru. U to vreme sam bio prodekan za akreditaciju i međunarodnu saradnju na Mašinskom fakultetu u Kragujevcu, kao i koordinator Tempus projekta za međunarodnu akreditaciju inženjerskih studija na Univerzitetu u Kragujevcu. Na predlog profesora Stojanovića, bio sam uključen u nastavu na MIT-u, naročito na predmetima MIT 6.01 (Introduction to Electrical Engineering and Computer Science) i MIT 6.111 (Introductory Digital Systems Laboratory), a sa ciljem prenosa nastavnih metoda i tehnologija u Srbiju. Istovremeno, profesor Stojanović je postao gostujući profesor u Srbiji, gde je organizovao nastavu predmeta MIT 6.111 za studente doktorskih studija. Nabavljena je i relevantna oprema za izvođenje MIT 6.01 i MIT 6.111 u Srbiji.

Nažalost, po mom povratku u Srbiju, institucionalna saradnja sa profesorom Stojanovićem je prekinuta, te mu nije omogućeno da učestvuje kao mentor ili ko-mentor doktorskih disertacija koje su započete tokom mog boravka na MIT-u. Takođe mu je onemogućeno da drži nastavu na doktorskim studijama, što je on činio besplatno, uključujući i dolaske u Srbiju radi ispita. Na institucionalnom nivou, ponuđeni uticaj modernizacije i dalje saradnje nije bio podržan. Uprkos tome, naš zajednički rad je pokazao izuzetnu motivaciju i sposobnost srpskih studenata da, uz odgovarajuću podršku, postignu rezultate uporedive sa studentima na najprestižnijim svetskim univerzitetima.

Ipak, težište mog Fulbright boravka je bilo zasnovano na istraživačkom radu u grupi za integrisane sisteme. Pored ličnog i akademskog usavršavanja, Fulbright boravak mi je značajno proširio i životne i profesionalne vidike. Takođe, ovaj studijski boravak mi je pružio priliku da se upoznam sa savremenim međunarodnim akademskim okruženjem i steknem poznanstva sa kolegama širom sveta.”