Digitalni arhiv

Katarina Vučićević

Na-putu-do-laboratorije-Dr-Savic-smestena-u-Byers-Hall-Univerzitet-Kalifornije-San-Francisko-UCSF

Rođena 1977. u Beogradu, redovna profesorka na Farmaceutskom fakultetu u Beogradu, na Fulbrajtovoj stipendiji bila je periodu od 2016-2017. godine na Kalifornijskom univerzitetu u San Francisku (tema: “Methodological Issues in Modeling Disease, Pharmacokinetic and Pharmacodynamic Data”).

FULBRIGHT GATE – POVEZUJE KULTURE I PROŠIRUJE VIDIKE!

Tokom 2016-2017. godine sam kao Fulbright stipendista (Fulbright Visiting Scholar Program) boravila na Univerzitetu u Kaliforniji San Francisko (UCSF) u laboratoriji prof. Rade Savić. To mi je omogućilo da učim i radim sa najistaknutijom naučnicom u oblasti farmakometrije i to na univerzitetu gde je ova naučna disciplina nastala. Tokom boravka bila sam uključena u istraživanja fokusirana na rešavanje globalnih zdravstvenih izazova – bavili smo se optimizacijom režima doziranja lekova u prevenciji HIV-a, malarije i terapiji tuberkuloze korišćenjem savremenih metodoloških pristupa u obradi kliničkih podataka kroz farmako-statističke modele.

U laboratoriji prof. Savić su bili istraživači iz čitavog sveta, različitih obrazovnih profila i iskustava. Svaki dan je bila nova prilika za učenje: diskutovali smo o rezultatima istraživanja, razmenjivali znanja, podržavali jedni druge i sarađivali na inovativnim projektima koji su pomerali granice. Zahvalna sam prof. Savić na pruženoj prilici, mentorstvu i podršci da svoj boravak na UCSF produžim sa 6 na 12 meseci. To mi je omogućilo, osim izuzetno značajnog profesionalnog razvoja, razvoj socijalnih veština i doveo do prijateljstava za čitav život. Po povratku u Srbiju, referenca „Savic lab – UCSF“ u biografiji, publikovani radovi, znanje i veštine koje sam stekla su bili ključni za moj dalji profesionalni uspeh.

Tokom godinu dana u SAD-u, bila sam na putovanju koje je prevazišlo granice istraživanja i akademske zajednice. Upoznala sam bogatu kulturnu baštinu San Franciska, ali i mnogih drugih američkih gradova. Istraživala sam jedinstvene gradske četvrti, prisustvovala lokalnim događajima i vodila razgovore koji su produbili moje razumevanje američke istorije i kulture. Razmena je bila dvosmerna, jer dok sam učila o životima i tradiciji meštana, imala sam priliku da podelim svoja iskustva, kulturu i nasleđe moje zemlje.

Jedan od nezaboravnih događaja na kome sam učestvovala je Fulbright Enrichment Seminar pod nazivom Building a Sustainable Future: Innovative Approaches to Protecting Our Environment u Los Anđelesu, u martu 2017. godine. Seminar je okupio 88 Fulbright stipendista iz 52 zemlje, koji su u tom trenutku bili na nekom od univerziteta širom Amerike. Neophodnost i hitnost izgradnje održive budućnosti, podizanje svesti stanovništva na svim kontinentima sveta i potreba da zaštitimo našu planetu su bile glavne poruke seminara, a koje su i danas aktuelne. Kroz niz predavanja, radionica i razgovora sa lokalnim zajednicama smo se upoznali sa inovativnim pristupima koji, s jedne strane, zadovoljavaju očuvanje životne sredine, ali istovremeno i, društvene potrebe.

Ovaj seminar je bio više od akademskog. Imali smo priliku da uronimo u srž američkog života kroz gostoprimstvo jedne američke porodice, koji su koleginicu i mene ugostili u svom domu na večeri pripremljenoj nama u čast.

A mi, stipendisti, smo dali svoj doprinos u volonterskim radnim akcijama. Ja sam sa grupom, učestvovala u uređenju jedne manje parcele u Los Anđelesu i na taj način smo se odužili gradu domaćinu na dobrodošlici.

Fulbright Enrichment Seminar je bila inspirativna prilika za umrežavanje sa naučnicima iz različitih disciplina, iz čitavog sveta, a istovremeno je to bio most koji povezuje različite kulture.

Fulbright je za mene bilo transformativno iskustvo koje je izbrisalo granice, proširilo vidike i obogatilo moj pogled na svet. Zahvalna sam na ostvarenim prijateljstvima, stečenom znanju i naučenim novim veštinama, kao i kulturnoj razmeni što je, istovremeno, oličenje vrednosti Fulbright programa.”