Digitalni arhiv

2000-te

Obnova Fulbrajtovog programa u SRJ/SCG i Srbiji

Obeležene  raspadom države i marginalizacijom Savezne Republike Jugoslavije na međunarodnom planu, devedesete godine dovele su do prekida Fulbrajtovog programa u Jugoslaviji. Istovremeno, u pokušaju održavanja obrazovnih, kulturnih i naučnih veza između SRJ i Sjedinjenih Država, grupa intelektualaca, alumnista ovog programa razmene Stejt Departmenta, osnovala je Udruženje Fulbrajtovih stipendista Jugoslavije, koje je bio izuzetno aktivno u periodu od 1992. do 1996, uprkos sankcijama i političkim pritiscima. Ipak, devedesete su završene, a Fulbrajt veza između Srbije/Jugoslavije i Amerike je privremeno bila prekinuta.

Početkom dvehiljaditih, s promenom režima, okončanjem ratova i potpunim ukidanjem sankcija, došlo je do otopljavanja odnosa između države Srbije i Crne Gore (a od 2006. Republike Srbije) i SAD, što je dovelo i do obnove Fulbrajtovog programa razmene i do ponovnog uspostavljanja Udruženja 2003. godine. Novi članovi Predsedništva Udruženja te godine bili su prof. dr Vukašin Pavlović (predsednik), Sonja Đekić (potpredsednica), prof. dr Dejan Erić (potpredsednik), prof. dr Marija Bogdanović, prof. dr Vladimir Kostić, prof. dr Aleksandar Jerkov, prof. dr Đorđe Paunović, Jovan Jovanović i Ivana Stanković (sekretarka). Aktivnosti su intenzivirane iste godine, a već 2004, na 40. godišnjicu od uspostavljanja Fulbrajtovog programa između SAD i Jugoslavije, Fulbrajt alumni udruženje Srbije i Crne Gore organizovalo je regionalnu konferenciju o unapređivanju akademske saradnje između novih, postjugoslovenskih država. Naredne godine 7. i 8. aprila, Udruženje je održalo još jednu konferenciju, ovoga puta obeležavajući stogodišnjicu rođenja senatora Vilijama Fulbrajta.

Od ponovnog osnivanja Udruženja početkom dvehiljaditih, u njega su bili uključeni alumnisti i drugih stipendija, pored Fulbrajtove – Ron Brown, Hubert H. Humphrey i JFDP (Juniour Faculty Development Program), da bi danas Udruženje Fulbrajt i prijatelji obuhvatilo alumniste svih programa razmene Vlade SAD. 

Kada je reč o Fulbrajtovom programu, on je nastavio da se razvija tamo gde je i stao maja 1992. godine. Profesori, naučnici, istraživači, studenti i drugi eksperti iz Srbije i Sjedinjenih Država koji su bili deo ovog programa, podsticali su njegov dalji razvoj, kao i čvršću obrazovnu, kulturnu i naučnu saradnju dve države. Uticaj transfera znanja koji Fulbrajtov program razmene nudi pojedincima, vidljiv je i u okvirima celog društva. Ovaj fenomen može se prepoznati i kroz sećanja samih alumnista, te vas ohrabrujemo da ih pročitate, kao još jedan vid svedočanstva o značaju Fulbrajtovog programa od šezdesetih, pa sve do danas.

Dokumenta priložena u ovom delu digitalnog arhiva deo su dokumentacije Arhiva Udruženja Fulbrajt i prijatelji (AFP).